O kreatywności na Akademii Pedagogiki Specjalnej – wizyta prof. Heather T. Snyder w Warszawie

Dzięki udziałowi w programie Inter-Country Travel Grant Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie mogła gościć prof. Heather T. Snyder – psycholożkę, eksperta w obszarze studiów nad kreatywnością. Była to pierwsza wizyta prof. Snyder w Polsce i – szerzej – w Europie kontynentalnej. Podczas wykładu dla studentów w fascynujący sposób podsumowała swoje badania nad kreatywnością, podważając wiele powierzchownych sądów. Wspólne zainteresowania prof. Snyder i prof. Macieja Karwowskiego, jej gospodarza z Akademii Pedagogiki Specjalnej, sprawiły, że wizyta stypendystki może okazać się zalążkiem przyszłej współpracy. Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta rozmawiała z prof. Snyder o jej pracy naukowej i wizycie w Polsce.

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta: Dlaczego kreatywność jest ważna i czy można ją zmierzyć?

Prof. Heather T. Snyder: Kreatywność jest bardzo ważna dla naszego osobistego i społecznego samopoczucia oraz zdrowia! Kreatywność odgrywa dużą rolę na przykład w przypadku odkryć i udoskonaleń, które pozwalają nam żyć tak, jak żyjemy dzisiaj (czy ktoś pamięta czas przed pojawieniem się komórek i Internetu?). Kreatywność jest kluczowa przy rozwiązywaniu dużych problemów społecznych, ale także naszych codziennych problemów. Kreatywność może nam pomóc odnieść sukces w szkole. A pracodawcy poszukują pracowników, którzy są kreatywni, więc ta cecha jest także istotna w naszym życiu zawodowym. Kreatywność można zmierzyć. Są cztery główne sposoby pomiaru: testy na myślenie dywergencyjne i kreatywność, ocena kreatywności produktów i efektów pracy (mogą tego dokonywać eksperci z poszczególnych dziedzin – np. poeci oceniający poezję, nauczyciele oceniający pracę uczniów), listy kreatywnych zachowań i osiągnięć oraz raporty, które sami tworzymy o sobie. Jeśli interesuje Was to zagadnienie, odwiedźcie stronę American Psychological Association Division 10, na której znajdziecie więcej informacji.

Nie zawsze myślimy o naukowcach jako o osobach kreatywnych. W jaki sposób mogą być oni kreatywni – a może są tacy z samej definicji?

Tak jak w przypadku każdej dziedziny, są różne poziomy kreatywności w świecie nauki. Jednak naukowcy to zdecydowanie ludzie kreatywni! Wprowadzanie nowych idei czy nowych metod badawczych wymaga kreatywności.

Jak wizyta w Polsce pomogła Pani w prowadzeniu badań?

Inter-Country Travel Grant pozwolił mi poznać kolegów z Polski, którzy wykonują podobną pracę. Podzieliliśmy się naszymi odkryciami podczas spotkań, zaprezentowałam też podsumowanie moich badań podczas wykładu dla studentów. Przyjazd do Warszawy podsunął mi kilka wartych rozważenia pomysłów na metody pomiaru i sposoby interpretacji, jak też na przyszłe kierunki badań. Rozmawiamy również o przyszłej współpracy. Bardzo dziękuję za tę możliwość!

Więcej informacji o Inter-Country Travel Grant można znaleźć tutaj.