Prof. Marek Konarzewski nowym członkiem Rady Komisji Fulbrighta

Z przyjemnością informujemy, że 9 lutego 2018 r. nowym członkiem Rady Fundacji Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta został prof. Marek Konarzewski, ekspert ds. współpracy naukowo-technologicznej w Akademii Dyplomatycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Prof. Marek Konarzewski jest absolwentem biologii Uniwersytetu w Białymstoku (wcześniej Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku). W latach 1991–1993 był stypendystą Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, gdzie pracował w zespole wybitnego amerykańskiego biologa – Jareda Diamonda. Zainteresowania naukowe prof. Konarzewskiego koncentrują się wokół zagadnień z pogranicza ekologii ewolucyjnej, fizjologii i genetyki ptaków i ssaków. Miłośnicy literatury popularno-naukowej znają go jako autora polskiego tłumaczenia wyróżnionej nagrodą Pulitzera książki Jareda Diamonda „Strzelby, zarazki, maszyny” (Prószyński i S-ka, 2000), artykułów publikowanych w Gazecie Wyborczej i National Geographic, własnej książki poświęconej ewolucji ludzkiej diety („Na początku był głód”, PIW, 2005, 2015) oraz dwóch albumów fotograficznych poświęconych Dolinie Biebrzy.

Od 2010 r. prof. Konarzewski jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. W latach 2008–2013 pełnił funkcję radcy-ministra ds. wymiany naukowo-technologicznej w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Od 2013 r. jest związany z Artes Liberales, biorąc udział w realizacji programu „Na styku kultury i natury”. Od roku 2017 pełni funkcję eksperta ds. współpracy naukowo-technicznej w Akademii Dyplomatycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Prof. Konarzewski na stanowisku członka Rady zastąpił prof. Jacka Czaputowicza, który z początkiem stycznia objął tekę Ministra Spraw Zagranicznych. Serdecznie dziękujemy Ministrowi Czaputowiczowi za prawie dwuletnią współpracę oraz życzymy sukcesów w realizacji nowej misji.

Z aktualnym składem Rady fundacji można zapoznać się na stronie fulbright.edu.pl/rada.