Relacja prof. Macieja Nowaka z wyjazdu w ramach Inter-Country Travel Grant

Nasz tegoroczny stypendysta, prof. Maciej Nowak z  Loyola University Chicago, który w Polsce realizuje stypendium badawcze w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, odwiedził Trondheim na zaproszenie Norweskiego Uniwersytu Nauki i Technologii. Wizyta prof. Nowaka była możliwa dzięki Inter-Country Travel Grant, w ramach którego instytucje szkolnictwa wyższego, stowarzyszenia studenckie czy organizacje pozarządowe mogą zaprosić amerykańskiego profesora aktualnie przebywającego na stypendium Fulbrighta w Europie na wykład gościnny, uczestnictwo w konferencji lub spotkanie ze studentami.

Poniżej prezentujemy relację prof. Nowaka w naszym tłumaczeniu. Z oryginałem można zapoznać się na angielskiej wersji tej strony.

Ostatnio miałem przyjemność skorzystać z Inter-Country Travel Grant, programu Fulbrighta, dzięki któremu mogłem gościć na Wydziale Ekonomii Przemysłowej i Zarządzania Technologią na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim. Inter-Country Travel Grant przeznaczony jest dla stypendystów, którzy chcieliby pogłębić swoją znajomość instytucji akademickich w Europie i przedstawić wyniki swoich badań szerszej publiczności poza krajem goszczącym. Program pozwala także osiągnąć jeden z głównych celów Fulbrighta, czyli wzmacnianie międzynarodowych relacji akademickich. Brałem udział w dwóch takich wizytach, w Niemczech i ostatnio w Norwegii, i mogę potwierdzić, że program w fantastyczny sposób przyczynia się do realizacji tych celów.

Podczas mojej wizyty na NTNU miałem okazję usłyszeć o badaniach, jakie prowadzą tam doktoranci i kadra naukowa, przedstawić pewien obszar moich własnych badań podczas wydziałowego seminarium oraz spędzić czas na rozmowach z wieloma naukowcami i dyskutować z nimi o sytuacji akademickiej w Norwegii, USA, Polsce i innych krajach. Dzięki tym rozmowom dowiedziałem się o rozwijanym przez nich obszarze badań, którym jestem mocno zainteresowany. Spotkanie zaowocowało konkretnym planem rozwinięcia tych badań. Naukowcy z Norwegii dowiedzieli się z kolei o centrum, które rozwijamy na Loyola University w Chicago i liczę na to, że skorzystają z naszych doświadczeń, ponieważ teraz planują stworzenie podobnego centrum.

Oprócz tych korzyści wizyta była także fantastyczną okazją, by poznać wspaniałą społeczność na tamtejszym kampusie, doświadczyć innej kultury oraz rozwinąć międzynarodowe mosty, które już teraz prowadzą do obiecującej współpracy akademickiej i, koniec końców, przyjaźni. Program Fulbrighta sam w sobie oferuje wiele rewelacyjnych możliwości, by poznać kulturę kraju goszczącego, Inter-Country Travel Grant jest więc świetnym bonusem, który pomaga w rozszerzeniu tego doświadczenia na całą Europę.