Uroczyste wręczenie dyplomów polskim absolwentom Programu Fulbrighta 2015-2016

22 września  w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wręczono dyplomy polskim absolwentom Programu Fulbrighta (2015-16) oraz powitano przybyłych do Polski stypendystów Amerykańskich (2016-17). Uroczystość prowadzona przez Justynę Janiszewską, Dyrektora Wykonawczego Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, uświetnili przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ambasady Stanów Zjednoczonych oraz członkowie Rady Komisji.

Justyna Janiszewska,  w krótkim powitaniu podkreśliła prestiż Programu Fulbrighta oraz pogratulowała absolwentom oraz rozpoczynającym stypendium w Polsce wyjątkowego doświadczenia, które otwiera szereg możliwości w dalszej karierze naukowej i zawodowej.

Przemawiający w imieniu Pana Ministra Jarosława Gowina, Podsekretarz Stanu prof. Aleksander Bobko oraz Pan Christopher Midura, przewodniczący Rady Komisji i p.o. zastępcy szefa misji USA w Polsce także podkreślili znaczenie Programu Fulbrighta dla rozwoju nauki. Profesor Bobko podkreślił, że –,,działający w Polsce od ponad półwiecza Program Fulbrighta jest doskonałym narzędziem wspierającym wymianę akademicką i naukową między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej. Przed jego absolwentami otwierają się perspektywy fascynującej kariery zawodowej i szansa na wniesienie znaczącego wkładu w życie społeczne obu krajów. Wielu z nich, jak pamiętamy, przyczyniło się do dynamicznego rozwoju Polski i polskiej nauki w ostatnim ćwierćwieczu.” Christopher Midura podkreślił, że: ,,Program Fulbrighta jest bardzo ważnym elementem polityki rządu amerykańskiego, który działa na świecie od siedemdziesięciu lat  i liczy ponad trzysta siedemdziesiąt absolwentów. Przy polskim Programie Fulbrighta współpracuje zarówno Ambasada Amerykańska, jak i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program Fulbrighta to międzynarodowe i prestiżowe przedsięwzięcie. – podkreślił Midura. – Przed Wami, stypendystami, ogromne życiowe doświadczenie. Stajecie się najlepszymi ambasadorami tego Programu ”.

Kulminacyjnym punktem spotkania było wręczenie dyplomów polskim absolwentom. Trzydziestu dwóch polskich stypendystów roku akademickiego 2015-16 odebrało nie tylko dyplom, lecz również gratulacje od przedstawicieli Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta,  Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ambasady Amerykańskiej. Moment wręczenia dyplomów każdemu z absolwentów został udokumentowany w postaci pamiątkowych i wyjątkowych zdjęć.

Spotkanie zakończyło się przyjęciem w rezydencji Ambasadora Paul W. Jonesa, które było okazją do wymiany doświadczeń na temat życia w Polsce i Stanach Zjednoczonych, nawiązania nowych kontaktów oraz rozmów i dyskusji dotyczących planów naukowych absolwentów i stypendystów Programu.

Więcej zdjęć