Zakończyliśmy edycję pilotażową Programu mentoringowo-szkoleniowego TopMinds

W dn. 7 lipca 2017 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego uroczyście zakończyliśmy program szkoleniowo-mentoringowy TopMinds, którego organizatorami są Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta oraz Stowarzyszenie Top 500 Innovators. Uroczystość uświetnił swoją obecnością oraz przemówieniem prof. Aleksander Bobko, Sekretarz Stanu w MNiSW oraz Christopher Midura, Radca ds. Prasy i Kultury w Ambasadzie USA w Warszawie oraz członek Rady Dyrektorów Komisji Fulbrighta w Polsce.

TopMinds to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, kierowana do ambitnych studentów i doktorantów, którzy stoją przed wyborem własnej ścieżki zawodowej i potrzebują wsparcia i inspiracji. Celem programu jest wspieranie uczestników w podejmowaniu wyzwań i odnajdywaniu własnej ścieżki dla realizacji zamierzeń zawodowych i osobistych, poprzez mentoring indywidualny, szkolenia z kompetencji interpersonalnych, spotkania z przedstawicielami świata biznesu, nauki i administracji oraz networking. Mentorami programy są absolwenci Programu Fulbrighta w Polsce oraz absolwenci Programu MNiSW Top 500 Innovators.

Pilotażowa edycja programu TopMinds trwała od marca do lipca 2017 r. Do programu drogą konkursu przyjętych zostało 40 niezwykle uzdolnionych młodych ludzi, wybranych spośród 400 aplikujących. Przez kilka miesięcy intensywnej pracy uczestnicy programu osiągnęli liczne, wymierne sukcesy. Każdy z laureatów realizował w programie TopMinds swój własny cel, określony przy współpracy z mentorem. Cele zdefiniowane były w różnych obszarach, nie tylko naukowym lub biznesowym, ale również w zakresie rozwoju osobistego czy artystycznego. Magdalena Rutkowska z Uniwersytetu Warszawskiego i Marta Trzeciak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zakwalifikowały się na staże Visiting Research Graduate Traineeship administrowane przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta, Natalia Banasik z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał finansowanie projektu badawczego z Narodowego Centrum Nauki w konkursie Preludium, Małgorzata Zacheja z Uniwersytetu Warszawskiego będzie uczestniczyć w programie Leadership Summer School w Tsinghua University, natomiast Bartosz Postułka z Akademii Górniczo-Hutniczej, wraz z AGH Space Systems buduje lądownik na konkurs CanSat Competition. Laureaci programu to również aktywni uczestnicy życia akademickiego, którzy angażowali się w liczne inicjatywy – Karolina Wojtas z Akademii Górniczo-Hutniczej, jest wiceprezesem ds. strategii w fundacji Kraków Miastem Startupów, rozwija ekosystem dla innowacyjnych młodych firm. Karolina została najlepszą studentką w Polsce w kategorii “Działacz” – otrzymała tzw. studenckiego Nobla w konkursie organizowanym co roku przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Tuż po otrzymaniu tej nagrody dołączyła do grona laureatów konkursu Droga na Harvard i wkrótce pojedzie na tydzień do Bostonu. W czasie trwania projektu Maciej Cieślak z Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk został członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, członkiem Zarządu Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego (SSPTChem) oraz przedstawicielem Sekcji Młodych Oddziału Warszawskiego. Wśród uzdolnionych mentorowanych znaleźli się inżynierowie, humaniści, jak również lekarze. Dzięki współpracy z mentorem Aleksandra Gąsecka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kończy przygotowywać wniosek projektowy, dzięki któremu ma nadzieję sfinansować zaplanowane badania, a Dominika Ogrodowczyk z Politechniki Łódzkiej będzie rozwijać startup.

Kariera jednego z mentorowanych przybrała w wyniku uczestnictwa w programie niespodziewany obrót. Dominik Good, student fizjoterapii na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, aplikując do programu z całą pewnością nie spodziewał się, że uświetni swoim koncertem galę zakończenia edycji pilotażowej. Mentor Dominika wsparł realizację celu jaki postawił sobie Dominik, odnośnie rozwoju wokalnego. Działania mentoringowe objęły również stworzenie strony internetowej DominikGood.com oraz profilów w mediach społecznościowych, dzięki którym Dominik zaistniał w świecie wirtualnym. Bezcenną dla Dominika okazała się sieć kontaktów mentora, dzięki której możliwa była współpraca z osobami zajmującymi się muzyką zawodowo. Podczas sesji z Andrzejem Rejmanem, kompozytorem, okazało się, że Dominik Good ma nie tylko talent wokalny, ale także niesamowity potencjał twórczy. Prapremiera jednej z autorskich piosenek Dominika odbyła się podczas Gali Finałowej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jeszcze tego samego dnia w Warszawie Dominik Good dał swój pierwszy koncert dla większej publiczności.

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta i Stowarzyszenie Top 500 Innovators planują dalej wspierać działania laureatów pierwszej edycji, a także umożliwiać udział w inicjatywach Komisji i Stowarzyszenia Top 500 Innovators. Następna edycja Programu TopMinds rusza na początku 2018 r., a szczegółowe informacje będą dostępne na stronie www.topminds.pl i fanpage’u Programu: https://goo.gl/U5F64T